Boyutsal Kalibrasyon

bayutsal_kalibrasyon

Fransız ihtilalinden sonra insanların deifinitif bir ölçme standardının gerekliliğine inanarak araştırmalara başlamışlardır. Paris akademisi tarafından yapılan çalışmalar sonucunda Paris’ten geçen çeyrek meridyenin on milyonda birini yeni uzunluk birimi standardı olarak kabul etmişler ve yeni uzunluk temel birimi “metre” olarak adlandırılıştır. Daha sonra latinyum dan 25×4,05 mm ebatlarında ilk fiziksel metre yapılmıştır. 1798′de 10 Avrupa ülkesinden delegelerin katılımıyla internasyonel ölçü ve ağırlıklar komitesi oluşturulmuştur ve bu komitenin incelenmesi sonucunda Paris’teki ulusal arşive bu prototip uzunluk standardı olarak alınmıştır.

Gelişen teknolojik ölçümlerle ilk metrenin belirtilen değerden 0,2mm kısa olduğu ortaya çıkmıştır. 1960′lı yıllarda internasyonel ölçü ve ağırlıklar bürosu metreyi yeniden tanımlamış ve yeni metre; kripton-86 izotopunun ışık dalga boyunun boşlukta 160763,73 katna eşit olarak kabul etmiştir. 1983 yılında internasyonel ölçü ve ağırlıklar komitesi tarafından yapılan konferansta vakum içerisindeki monokromatik ışığın 1/29979-2458 saniyede kat ettiği yolun uzunluğu olarak metreyi tarif etmiştir. Hala aynı teknoloji sayesinde gerçek metre uzunluk araştırmaları devam etmektedir.

Özellikle çıplak metal yapıdaki boyutsal ölçüm cihazları sıcaklıkla sürekli etkileşimde olduğundan belirttiğimiz laboratuvar şartları altında,  kalibrasyon işlemleri yapılmaktadır.

HİZMET TÜRÜ VE KAPSAMI

BOYUT

Cihaz Türü Ölçme Aralığı

Hizmet Türü
Laboratuvar -mobil

Kumpas (her tip) Her uzantı L
Mikrometre (her tip) Her uzantı L
Mikrometre ayar mastarı Her uzantı L
İç çap mikrometresi Her uzantı L
Mihengir Her uzantı L
Komparatör saati gösterge Her uzantı L
Komparatör saati çubuğu Her uzantı L
Yükseklik mikrometresi Her uzantı L
Komparatör iç boyut ölçer L
Komparatör kalibratörü L
Gönye Her uzantı L
Açı ölçer 45 90 180 360° L
Sentil seti / filler çakısı L
Radyus mastar L
Çelik cetvel / Şerit metre Her uzantı L
Elek En az 10 bölge L
Su terazisi L
Gramaj kesim cihazı Alan veya çap L
Tampon mastarı (geç – geçmez) L
Aplikatör Her uzantı L
Grindometre L
Penatrasyon iğnesi Her uzantı L
Metal dedektörü L
Boncuklama test cihazı L
Kaplama kaınlığı ölçer Her uzantı L
Sertlik ölçme cihazı L