Sıcaklık Kalibrasyonu

sıcaklıkkalibrasyonu

Endüstrinin her dalında sıcaklık imalat öncesi, imalatta ve imalat sonrası paketleme gibi farklı aşamalarda rol oynamaktadır. Sıcaklık sayesinde hammadde ve yarı mamuller mamul haline getirilir. Bu nedenle sıcaklık kalibrasyonu endüstriyel kalibrasyon içerisinde büyük yer tutan ve birbirinden farklı niteliklere sahip çok sayıda cihazın olduğu bir daldır.

İmalat öncesi cihaz hazırlama aşamalarının doğruluğu açısından, imalat esnasında hem ürün kalite ve güvenilirliği açısından, hem de bitmiş ürünün paketleme veya doğru koşullarda saklama açısından sıcaklıkla ilgili cihazların kalibrasyon unun büyük önemi vardır. İşletmelerdeki sıcaklık kaynağı olan(soğuk hava deposu, fırın, otoklav vb.) cihazların ve sıcaklık ölçe ve kontrol işlemini gerçekleştiren cihazların kalibrasyonu belirli periyotlarda takip edilmelidir. Örneğin imalat esnasında kalibreli cihazlarla üretilmiş bir gıda ürünü, sıcaklık kontrol ünitesinde ölçme hataları bulunan bir paketleme cihazında hatalı paketlenmiş ise imalat kalitesinin hiçbir önemi kalmamaktadır.

Ayrıca laboratuvarlarda kullanılan sıcaklık ünitelerinden alının sonuçlar imalatı yönlendirdiği için imalat ve laboratuvarlardaki cihazlar arasında farklılık olmaması gerekmektedir. Bu nedenle hem imalat hem de laboratuvar cihazlarının kalibrasyon işlemleri mümkün ise hem aynı periyotta hem de aynı kalibrasyon firmasına yaptırılmalıdır. Laboratuvarlarımız her tip sıcaklık sensörü nün, dijital ve analog her tip sıcaklık göstergesinin, sıcaklık kabin ve kaynaklarının (etüv, sterilizatör, inkübatör, otoklav, kül fırını, su banyosu vb.) ve her tip termometrenin kalibrasyonunu yapabilmekte olup bu tip cihazlar ile ilgili sorunlarınız konusunda da eğitim ve danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

HİZMET TÜRÜ VE KAPSAMI

SICAKLIK

Cihaz Türü Ölçme Aralığı Hizmet Türü
Laboratuvar 
Mobil
Bimetalik Termometre -50 / 650°c L ~ M
Manometrik Termometre -50 / 650°c L ~ M
Dijital Termometre -200 / 1800°c L ~ M
Sıcaklık Kontrol Cihazı -200 / 1800°c L ~ M
Dirençli Termometre -200 / 850°c L ~ M
Duvar Tipi Termometre -50 / 650°c L ~ M
Cam Termometre -50 / 650°c L ~ M
Lazer Termometre -50 / 650°c L ~ M
Thermocouple -50 / 650°c L ~ M
Termostat -50 / 650°c L ~ M
Etüv < 300°c L ~ M
Inkübatör < 90°c L ~ M
Stenlizatör < 300°c L ~ M
Kül Finnı < 1200°c L ~ M
Otoklav < 180°c L ~ M
Su / Yağ Banyosu < 300°c L ~ M
Soğuk Hava Deposu -50 / 50°c M
Buzdolabı -50 / 50°c M
Sıcaklık Kalibratörü -200/ 1200°c L
Sıcaklık Simülatörü -200/ 1800°c L
Psychrometer -50 / 650°c L
Haslık Cihazı - – – – L
Suhunet Cihazı - – – – L